Koncem 70. let minulého století se výskyt tohoto onemocnění mužských reprodukčních orgánů zvýšil. Příčina onemocnění není dosud známá, avšak díky prevenci se výrazně snižuje úmrtnost. Česká republika je na 7. místě v žebříčku výskytu této diagnózy. Pokusíme se zodpovědět na časté otázky, které vám mohou pomoci.
Kde se toto onemocnění bere?
Jak jsme již zmínili, příčina není dosud známá. Mnozí si mylně myslí, že si na onemocnění takzvaně mohou zadělat nošením upnutého oblečení či poraněním v oblasti reprodukčního orgánu. Není tomu tak. Svou roli může hrát rodinná anamnéza. Větší pravděpodobnost onemocnění mají muži s Downovým syndromem.
Co rakovina varlat způsobuje?
Příčinou léčby pomocí radioterapie může být mužská neplodnost. Ta se může dotknout 30 procent léčených pacientů. K radioterapii a chemoterapii se přistupuje až v pokročilém stádiu nemoci.
Jak na prevenci?
Prevenci se věnuje v Česku několik organizací, které se snaží své poslání a vědomí o průběhu prevence dostat mezi co největší množství mužů i žen. Všechny organizace se vesměs shodují na samovyšetření pohmatem, které by měl každý muž provádět minimálně jednou za měsíc.
Co když je něco jinak?
Pokud by se nějakým způsobem měnil tvar varlat nebo se na tomto orgánu vyskytla jakákoli anomálie (bulka, změna na kůži), je nutné se dostavit k praktickému lékaři či urologovi.
Jak probíhá léčba?
Velice záleží na včasném zjištění případných problémů či změn. U většiny případů je léčba úspěšná, mužům zůstává polovina varlat a mohou se vrátit do běžného života s vidinou otcovství. Chemoterapie je předepisována po operaci každému, a to z důvodu usmrcení všech rakovinotvorných buněk.
Ať už se jedná o jakékoli onemocnění, prevence je více než důležitá. Chce to klidnou mysl, méně stresu a zdravý životní styl. Obklopujme se správnými lidmi, smějme se a vzdělávejme, a to nejen v medicíně.