Vodáctví se v naší zemi stalo oblíbeným životním stylem a jezdit na vodu se dnes mohou odhodlat jednotlivci i skupiny, které nevlastní žádná plavidla. Existují totiž půjčovny vodáckého vybavení a ty vám zajistí kromě lodí a pádel také lodní vaky či některé doplňky, jako jsou vesty a helmy. Půjčovna lodí ke své práci tedy potřebuje jisté technické vybavení, a tím jsou také vozidla a přívěsy.
Dodávka – půjčovny lodí mohou při přepravě lodí sáhnout po vozech typu dodávek. Do nákladového prostoru se vejde mnoho zavazadel, takže lze vodákům převážet z místa na místo lodní vaky nebo plastové barely, stany, spací pytle, karimatky atp. Některá vozidla typu dodávek jsou upravena jako mikrobusy pro přepravu devíti osob i s řidičem, což se také může hodit pro tyto účely.
Tažné zařízení – každé vozidlo pro přepravu lodí by mělo mít k dispozici tažné zařízení (pokud se lodě vysloveně nepřeváží na střešním nosiči). Koule za autem je potřebná pro připojení přívěsu pro přepravu lodí různých rozměrů i hmotnosti. Existují přívěsy pro kánoe a kajaky, anebo lze tímto způsobem přepravovat i jachty či okruhové plachetnice.
Vozík na lodě – přeprava lodí se uskutečňuje převážně na speciálním vozíku – lodním přívěsu. Lze na něj naložit například osm kánoí nebo dvojnásobek kajaků. Lodě jsou zde položené na několika regálech nad sebou a připevněné gumicuky nebo vázacím lanem. Vozíky lze zakoupit v ceně přibližně kolem padesáti tisíc korun a někteří šikovní kutilové jsou schopni si vozík zhotovit svépomocí.
Půjčovny lodí převáží plavidla i na poměrně dlouhé vzdálenosti, například na Vltavě se domluvíte, že vyplouváte z kempu ve Vyšším Brodě a půjčovna si pronajatá plavidla vyzvedne až v Českých Budějovicích na okraji města u SK Meteor. Technika tedy musí být spolehlivá a hlavně bezpečná při převozu plavidel po silnicích a dálnicích.