Není žádným tajemstvím, že na našem trhu máme na výběr z mnoha druhů hypoték. A není divu, koneckonců se jedná o velmi žádaný produkt. Každopádně taková nabídka vyžaduje, aby bylo možné ji nějakým způsobem rozdělit. Tak si může každý zájemce rychle najít takovou, která mu bude vyhovovat.
Samozřejmě máme mnoho kritérií, které můžeme použít. Jedním z nich je dělení na účelovou a neúčelovou hypotéku. Ty se mohou na první pohled zdát velmi podobné, avšak když se na celou věc podíváme podrobněji, zjistíme, že se od sebe poměrně liší.
Klasická účelová hypotéka funguje tak, že si vyhlédneme konkrétní nemovitost, která je zrovna na prodej, a zažádáme si o peníze na její koupi. To je pro pracovníky podstatně jednodušší na zpracování, neboť zde je jasné, že peníze budou skutečně použity k danému konkrétnímu účelu.
Oproti tomu neúčelová hypotéka funguje na poněkud jiném principu. Jistě, stále ještě musíme ony peníze použít ke koupi nemovitosti, avšak již nemusíme předem dokládat, o kterou se bude jednat. To se hodí ve chvíli, kdy máme vyhlédnuto několik domů či pozemků v různých cenových hladinách, avšak nejsme si vzhledem k naší finanční situaci jisti, jak velká výše hypotéky nám bude schválena.
Zde je samozřejmě vždy nebezpečí, že ke koupi nemovitosti bude použita pouze část půjčených peněz, a zbytek bude použit k jinému účelu. To by však bylo proti základním principům hypotéky, a tak se musí poskytovatel přijmout v tomto případě taková opatření, aby se to nestalo.
Tím nejhlavnějším je to, že dlužník musí doložit, k čemu onu poskytnutou částku použil. K tomu mohou sloužit výpisy z bankovního účtu či kupní smlouva na nemovitost. V případě, že by nebyl schopen dokázat, že skutečně za ony peníze koupil dům, byt nebo pozemek, bude vystaven postihům.
Ty jsou uvedeny ve smlouvě, a je dobré se s nimi ještě před podpisem seznámit. Díky tomu pak nebudeme překvapeni a budeme vědět, co vše poskytovatel vyžaduje a v jakém termínu máme příslušné podklady dodat. Díky tomu se vyhneme nejrůznějším problémům.