Bublinkovou fólii zná každý, a jistě si i většina z vás dokáže představit, jak úžasný pomocník při transportu a skladování předmětů to je. Fólie se však vyrábí s různými průměry bublin. Víte, na co se jednotlivé velikosti bublin hodí?
Jak velké bubliny si vybrat
Na velikosti bublinek záleží a máte-li možnost výběru při bublinkové fólii prodej, jak se v takovém případě zorientovat?
Malé bublinky – průměr bublin 9 mm je pravděpodobně nejvyužívanější typ bublinkové fólie. Čím jsou bubliny menší, tím drobnější věci se do nich dají zabalit. Tato velikost je ideální pro balení věcí do krabic při stěhování, zejména skla, porcelánu, drobností ze dřeva a z papíru, křehkých předmětů, jako jsou hodinky, elektronika, hračky atd.
Střední velikost – o průměru bublin 15 mm se hodí pro středně těžké předměty, jako jsou např. dřevěné desky rozebíratelného nábytku, zrcadla, skleněné tabule. Platí zde přímá úměra – čím větší průměr bublin, tím silnější izolace a větší schopnost čelit vyšší mechanické zátěži.
Velké bubliny – o průměru 23 mm se hodí na větší kusy nábytku a velké domácí spotřebiče, ale také jako krycí materiál pro přepravu a přechovávání rostlin v zimní zahradě, nebo ve venkovním prostředí, čímž se sníží pravděpodobnost úhynu rostliny vlivem mrazu. Velké bubliny znamenají větší objem uzavřeného vzduchu, který působí jako přirozený tepelný izolant.
Izolační jev bublin – že vzduch v bublinkách dobře izoluje před chladem, nebo naopak před teplem, je známý fyzikální jev, a my si jej můžeme pro lepší představu demonstrovat i sami na sobě. Jestliže si kupříkladu obléknete do mrazivého počasí přiléhavé kamaše, bude vám v nich venku větší zima, než v kamaších, které vám budou volné, a mezi pokožkou a kamašemi zůstane vzduchový polštář. To samé můžete zkusit v horkém létě – volné oblečení (vzduchový polštář) totiž působí jako chladivá vrstva. (Zde je mimochodem i odpověď na otázku, proč není zrovna nejlepší nápad nosit těsné, přiléhavé kalhoty (dnes ultra moderní), které narušují přirozenou tělesnou termoregulaci.)