Kdo nebo co jsou frugalisté? Jsou to lidé, kteří se díky maximálně úspornému a promyšlenému hospodaření a rozumným investicím snaží co nejdříve opustit pracovní trh a stručně řečeno, odejít do důchodu mladí.
Zní to hezky že? Konkrétní naplnění tohoto ideálu závisí na konkrétních podmínkách, ve kterých lidé žijí. Na tom, v jaké společnosti žijí. Ty se pochopitelně diametrálně liší pro, například německého programátora, oproti obyčejnému českému dělníkovi. Společnou mají ale filozofii, která se dá lapidárně vyjádřit slovy, člověk může buď mít, anebo být. Trochu obšírněji by se to dalo popsat jako vzpoura proti zbožnění konzumu a náboženství donekonečna rostoucí spotřeby a produkce. Anebo hezky česky, proti heslu, co je doma to se počítá. Pro německého programátora to znamená odejít do důchodu ve 40 letech, co to však může znamenat pro českého dělníka. Je jasné že ve 40 výdělečné činnosti zanechat nemůže, i kdyby se předtím upracoval k smrti, na důchod ve 40 si stejně nevydělá. Přesto se ale dá dosáhnout překvapivě hodně. Vtip je v tom, že dnes z velké části žijeme v uměle vytvořené nadspotřebě, lidé si mnoho věcí kupují ne proto že by to potřebovali kvůli sobě, ale kvůli společenskému tlaku, hned na začátku a rovnou řeknu, že pro ty, co už mají 6člennou rodinu, hypotéku a dluhy to fungovat nebude, člověk se musí začít chovat chytře zavčasu. Pro ty ostatní zamyslete se, opravdu tak nutně potřebujete auto, nebo je to jen společenský tlak, protože nechcete vypadat jako socky.
Opravdu potřebujete velký byt zařízený všemi těmi drahými spotřebiči. Faktem je, že žít se dá za překvapivě málo peněz, jakmile se to jednou naučíte není to tak těžké, potom zase není nemožné najít si takovou práci a na tak dlouhý úvazek jaký vám vyhovuje, aby vám zbylo dost času na koníčky, smíříte se s menším platem, ale získáte za to mnohem více, důležité nakonec není to kolik peněz dostanete, ale to, co si za ně pořídíte.