Finanční sektor má velkou moc ovlivňovat snad cokoliv na planetě. Proto je velmi žádoucí udržovat celý systém v pořádku a předcházet velkým výkyvům. Ovšem existuje mnoho vnějších vlivů, které mohou ztížit práci institucí a státních orgánů, které mají za úkol toto globální soukolí stabilizovat.
Jedním z vnějších vlivů může být změna klimatu. Ta představuje problém zejména pro pojišťovací a bankovní sektor. Dříve se kontrolní instituce zabývaly otázkami, které přechod k odlišným podmínkám představuje pro finanční systém, a tím, co by měly dělat, aby s nimi bojovaly.
Nejen globální oteplování, ale i další problémy, znamenají, že můžeme čelit častějším nebo závažnějším povětrnostním událostem, jako jsou povodně, sucha a bouře. Mezi příklady nedávných povětrnostních událostí, způsobenými člověkem, patří vlny horka z roku 2013 v Číně a následující zima, která přinesla do Velké Británie extrémní srážky a záplavy.
Takové události přinášejí „fyzická rizika“, která mají přímý dopad na naši společnost a mají potenciál ovlivnit ekonomiku. Pokud k těmto událostem dojde častěji, budou lidé víc závislí na pojištění, které pokryje náklady na poškození jejich domů a automobilů.
Jak pojistné události související s počasím rostou, pojišťovny musí vyplácet více a zvyšovat pojistné. Pokud společnosti a domácnosti nejsou pojištěny, možná budou muset účet uhradit samy. V obou případech spotřebitel nakonec zaplatí více. Statistiky mluví jasně – ztráty související s počasím jsou v posledních desetiletích mnohem vyšší.
Jedním z důvodů tohoto nárůstu je skutečnost, že ve vysoce rizikových oblastech bylo postaveno více domů, kanceláří a továren. Existují však náznaky, že změna klimatu má také dopad. Například se odhaduje, že pojistné ztráty během hurikánu Sandy v New Yorku v roce 2012 dosáhly 30 %.
Ztráty způsobené extrémními povětrnostními podmínkami mohou mít velký dopad na širší ekonomiku. Škody mohou vést k poklesu cen nemovitostí a snížení bohatství majitelů domů, což zase ovlivňuje míru celkových výdajů v ekonomice.
Při přechodu k méně znečisťující a zelenější ekonomice se mohou vyskytnout přechodná rizika. Tato mění hodnotu aktiv v některých odvětvích hospodářství. Následování politických dohod o přechodu k ekologickým řešením není špatné, ale musí se dbát na správnou rychlost s jakou jsou nasazovány.
Závažnou otázkou, která hýbe trhem, je, kdo ponese odpovědnost v případě vážných klimatických změn. Představme si, že investoři podporují firmu, která se v důsledku událostí souvisejících se změnou klimatu dostane do ztráty. Potom by se mohla řešit otázka, zda firma poskytla transparentně dostatek informací o své expozici těmto vnějším rizikům. Pokud by se investoři domnívali, že tyto informace nebyly poskytnuty, mohli by proti podniku podat žalobu.