První zásadou, kterou byste si měli zapamatovat, je instalace a využívání aplikací z důvěryhodných zdrojů. Podle statistik je právě toto příčinou více než 98 procent nakažení vašeho smartphonu. Všechny programy vyvíjené pro Android byste měli stahovat a instalovat jen z oficiálního databázového zdroje a tím je Google Play. Neberte prosím tuto radu jako reklamní trik, jde o to, že jsou v tomto úložišti všechny produkty testované na přítomnost virů a malware a je ve vlastním zájmu vlastníků úložiště Play, aby se touto cestou žádná nákaza nešířila. Většina programového vybavení je pro zákazníky zdarma a některé programy jsou k dispozici za symbolickou částku několika desítek korun. Pravděpodobnost nakazit mobil z úložiště Play je minimální.
Některé antivirové programy vás ochrání i ve free verzi, pomohou však i zásady zdravého rozumu
Vyhýbejte se tedy všem úložištím pochybným, většinou se dají rozpoznat na první pohled, citliví lidé zaznamenají na takových webech něco „podezřelého“. Velkému riziku se vystavíte např. u warez zdrojů, to bývá smetiště různých neseriózních produktů, jedním z nich je třeba warezová klávesnice, která slouží mimochodem pro odesílání informací psaného obsahu – cokoliv napíšete, se někdo z povzdálí dozví, takže třeba i vaše jméno a heslo (není jistě nutné uvádět, kam všude se piráti mohou dostat).
Vyplatí se také v Androidu zakázat v zabezpečení instalaci programů z neznámého, nedůvěryhodného zdroje. Jakmile to provedete, Android povolí jen práci s aplikacemi, které nabízí Play.
Někteří lidé si nedají říct a riskují naprosto zbytečně
Lidé, kteří riskují a stahují např. hry z jiných úložišť, si často nevšimnou ani jiných podezřelých věcí, např. velikosti stahované aplikace. Často bývají právě ty škodlivé programy podezřele malé, přitom kvalitní aplikace nebo hra rozhodně přesahuje velikost řekněme 450 kB. Někdy na nebezpečí, kterému se vystavujete, upozorní i sám Android. To jsou kupříkladu programy, které zákazníka nutí poskytnout přístup k databázi textových zpráv (SMS) a k telefonním hovorům. Některé viry se také chovají jako malý reklamní banner, který napodobuje zprávu od systému, abyste provedli jeho aktualizaci. Rozhodně nereagujte na nabídku nějakého upgrade z neověřeného zdroje.
Odborníci také nedoporučují používat nezabezpečené Wi-Fi sítě, tedy zpravidla veřejné zdroje např. v obchodních centrech nebo restauracích, k veškerým převodům peněz, např. k internetovému bankovnictví. Jde o to, že může vaše citlivé údaje někdo nepovolaný zachytit.