Jak upravit koně na svod.

Jelikož se blíží svod připravili jsme pro Vás pár rad jak upravit fríského koně před svodem. Jakou použít uzdečku a další detaily, které mohou pomoci při přípravě Vašeho koně.

U hříbátek  před předvedením , prosíme majitele, dohlédněte na čistotu  srsti, pročešte hřívu, ocas, očistěte nohy, ošetřete oční okolí. Každému hříběti bude více slušet čistá ohlávka a vodítko. Chceme-li vyzvednout nějaké přednosti u předváděného hříbátka,  je dobré hříbě trochu upravit . K úpravě je nejvhodnější  například  stříhací  strojek na koně, nebo nůžky. Upravte, alespoň přečnívající chlupy v uších, pod bradou. Oholením  této partie zjemníte výraz hlavy hříběte. Dále na nohách  oholte, nebo ostříhejte přečnívající chlupy po směru růstu / oholené nožky jsou jemnější a upravenější, můžete také oholit přerostlé chlupy na břiše a zadečku. Vždy, ale dbejte na bezpečnost Vás i koně!

U starších koní je samozřejmostí vykoupání, nezapomeňte na vykoupání matky hříběte, i klisna  prezentuje Vaše hříbě! Důkladně vyhřebelcujte, vyčešte rousy, pročešte hřívu a ocas. Hříva se nezaplétá, nestříhá a ani neprotrhává, češe se na jednu stranu (není pravidlem na kterou, ale zvyklostí je hřívu česat na stranu od komisařů - tedy doleva, ocas se v případě potřeby zastřihne do roviny, především u mladých koní, kteří mají konce ocasu hnědé a "oškubané").

Standardem je oholení brady, přečnívajících chlupů na hlavě, na ušních boltcích, krku, břiše, nohách apod.,  kůň  bude mít čistší linie a nepůsobí příliš "hrubým" dojmem. Stejně jako u hříbat.

Kopyta se před prezentací natírají načerno.

Pro lesk srsti je vhodné použít kondicionér, nebo lesk ve spreji, na zdůraznění hlavy dětský olejíček, vše samozřejmě s mírou, na mastného koně se lepí více špíny a prachu.

Koně, kteří mají z výběhu hnědou barvu, vydřenou hřívu, nebo poškozený ohon lze normálně posoudit, a není to ani překážkou zisku titulů. Barvení koní, nebo zakrývání odznaků barvou je naprosto nepřípustné!

Pro předvedení starších koní je nutná uzdečka s udidlem. Nejlépe bílá, může být samozřejmě i černá. Hlavní podmínka, čistá! Pro případ nouze vemte jednu uzdečku náhradní.

Snad už jen popřát hodně štěstí !

 

Aktualizováno Středa, 07 Listopad 2012 08:06
 
Tvorba www stranek pro chovatele - Webdesign for breeders and FCI kennels
© 2012 Všechna práva vyhrazena. Tvorba stránek pro chovatele