Úspěšný seminář s holadským trenérem P. Sibmou

Seminář s holandským trenérem a vodičem fríských koní Pietem Sibmou je úspěšně za námi.  Pojďme si společně shrnout pár důležitých  informací z této akce… 

 

Prvně si představme pana Pieta Sibmu a jeho ženu Rianne. Piet trénuje a předvádí fríské koně na svodech již pěknou řádku let. Každoročně se svou ženou připravují na svod přes 500 fríských koní. Vlastní soukromou tréninkovou stáj v Holandsku a pořádají semináře po celém světě. Pana Sibmu můžete také pravidelně vídat na Centrálních svodech hřebců i klisen v Holandsku a také jste ho mohli již několikrát vidět v České republice, kde pomáhal předvádět fríské koně holandským komisařům. 

 

Příprava fríského koně na svod a základní body, které nám mohou pomoci k dobrému výsledku:


Co chtějí vidět komisaři KFPS : 


a/ Spokojeného, a psychicky vyrovnaného koně. Již samotný příchod koně do předvadiště  je velmi důležitý. Klidný a spolupracující kůň je velkým plusem v posouzení. Máte-li vznětlivého koně, dbejte i na jeho mentální přípravu na svod. Jednejte s ním klidně a důsledně. Berte ho na rušná místa, aby si pomalu zvykal na různé podněty a společnost cizích koní.

b/ Kůň by měl vydržet stát pár minut v zootechnickém postoji. Zkoušejte s vaším koněm tento postoj doma natrénovat.

c/ Kůň by měl být osvalený a vyvážený v poměru 1:1:1. Což znamená, že žádná z tělesných partií by neměla být moc krátká ani moc dlouhá.

d/ Kvalitní, prostorný, vyvážený a vznosný pohyb. Rovné končetiny bez otoků. Zdravá a souměrná kopyta.

 

Než začneme s koněm pracovat, měli bychom posoudit jeho výživový stav. Ubrat, případně zvýšit přísun krmiva. Je velmi důležité koni dopřát to co potřebuje k vytvoření svalstva. Ve stáji p. Sibmi koním v tréninku dopřávají dostatek sena, jádra a tzv. objemových pelet. Krmení trénovaného koně se reguluje podle potřeby. První výsledky vašeho krmení byste měli vidět již asi po třech týdnech, u každého koně je to ale jiné.

 

Příklad krmné dávky: 06:30 - seno

                                     08:00 - jádro

                                     10:00 - pelety

                                     14:00 - seno

                                     18:00 - jádro

                                     20:00 - pelety

                                     22:00 - seno

 

Kůň v tréninku by neměl být na pastvě. Pastva je pro koně moc výživná, koně po ní tloustnou a nedá se regulovat její objem. Pohybem po pastvině také kůň „vycourá“ energii, kterou potřebuje pro práci na lonži. Je ale důležité dopřát koni pobyt venku, ideálně menší vypasený výběh.

 

K samotnému lonžování potřebujeme: lonž, lonžovací obřišník, vyvazovací provázky, uzdečku s udidlem (ideálně udidlo dvakrát lomené), bič, chrániče na nohy koně (velmi důležité !!!), zabráníte tím oděrkám a otokům po případném zranění okopáváním. Při práci na lonži je důležité, aby kůň pracoval v klidu a efektivně. Můžeme střídat rychlost, a to jak v klusu tak i v kroku, přechody krok – klus, klus- krok, případně můžeme koni zpestřit výcvik kavaletami.


Nejkritičtější partii na těle koně je vrchní část: Krk, záda, bedra a záď.

Dbejte na dostatečné podsazení koně. Kůň by se měl došlapovat v nejideálnějším případě i přešlapovat. Neboli jeho zadní kopyta by měla vytlačovat přední kopyta. Zadní nohy by měli pracovat aktivně.  

Mladého fríského koně lonžujeme 5 - 6 týdnů před svodem a to 4x týdně maximálně 20 - 35 minut. Koně na trénink na lonži přivykáme postupně. Začneme na 20 minutách a pomalu prodlužujeme až na 35 minut. Práci na lonži je nutné střídat se dny volna, tudíž kůň jeden den pracuje a jeden den má volno, a tak se to stále opakuje. Jak jsme již zmínili, u koně, který je v tréninku, bychom měli vynechat pastevní systém. Je nutné, aby kůň nashromážděnou energii využil efektivně a to prací. Pohybem po větším výběhu získanou energii kůň rychle vyčerpá, a to není žádoucí. Pět dní před svodem koně již netrénujeme. Věnujeme se exteriéru, dostříháme přebytečné chlupy a koně vykoupeme. 

 

Úprava exteriéru koně před svodem

 

Barva srsti:

Ideální fríský kůň je samozřejmě černý. Avšak ne každý má tuto barvu nadělenou ve své DNA. Bohužel většina fríských koní na sluníčku vyšisuje, v některých případech až do hnědé barvy. Toto vyšisování je způsobeno hlavně reakcí potu v srsti koně a slunečního záření. Chceme-li maximálně snížit hnědnutí koně zde je pár typů: 

1. Koně zadekujeme. Existují různé deky i pro ekzematické koně, které se dají využít k těmto účelům.

2. Koně pouštíme ven pouze ráno a večer

3. Koně po každé práci vysprchujeme. Ale i tak je důležité omezit jeho pobyt na slunci.

 

Holení:

Koně stříháme již dva týdny před plánovaným svodem. Dva dny před svodem pouze doladíme vzniklé nedostatky z předchozího ostříhání.

Hlava - uši (pouze venkovní část, chlupy vyčnívající z ucha zarovnáme)

           - mezi žuchvami

Nohy - holíme od shora směrem dolů, a to až ke kloubku, samozřejmě rousy zachováme. Rousy přečnívající přes kopyto můžeme také zarovnat, aby bylo kopyto pěkně vidět. Přípravu zakončíme úplným vyšamponováním koně, vyčesáním ohonu a hřívy. Kopyta můžeme potřít leskem k těmto účelům vyrobeným, případně lze zakoupit i černý sprej. 

 

Okování

V Holandsku se koně kovou od dvou let. Dvouletí na 8 mm podkovy, tříletí a starší 10mm podkovy. Koně kovají na všechny čtyři končetiny. Kování není pro účast na svodu podmínkou, ale rozhodně to majitelům doporučujme. Nakování může vylepšit pohyb koně a komisaři také raději vidí koně nakované. Pokud máte koně normálně bosé, doporučujeme koně nakovat dostatečně dlouho před svodem, aby měl čas si na podkovy zvyknout.

 

Děkujeme manželům Sibmovým za skvělý seminář a členům i nečlenům CSFHO za účast. Věříme, že se vám seminář líbil a že získané informace již aplikujete v praxi...

 

foto sibma 377  foto sibma 437

 

foto sibma  461   foto sibma 481

 

foto sibma 492  foto sibma 525

 

foto sibma  531

Aktualizováno Úterý, 23 Červen 2015 18:14
 
Tvorba www stranek pro chovatele - Webdesign for breeders and FCI kennels
© 2012 Všechna práva vyhrazena. Tvorba stránek pro chovatele