Seminář o inseminaci a reprodukci koní - 2015

Dne 21. 3. 2015 se v prostorách Ola Ranche v Litohošti  konal seminář pořádaný CSFHO o.s. na téma "Inseminace koní". Seminář vedl MVDr. Luboš Kucharovič. Součástí semináře byla i přednáška paní Hany Hughes,  majitelky firmy Glord, zabývající se distribucí a prodejem krmiv německé společnosti  AGROBS a lněných produktů značky Glord...

 

Každý majitel klisny uvažující o inseminaci by měl vědět, jak fungují reprodukční orgány a cykly klisny, jak správně krmit a vytvořit prostředí vyhovující jeho koni. Celkový zdravotní stav klisny výrazně ovlivňuje i kvalitu reprodukčního cyklu a následné zabřeznutí.

 

Reprodukční cyklus klisny:

Klisna pohlavně dospívá  mezi 12 - 18 měsícem, v  tomto období přicházejí první říje. Chovná dospělost se však dostavuje až mnohem později, a to ve věku tří až čtyř let. Samotná říje trvá u fríských klisen obvykle 7 - 9 dní. Nejsilnější říje pozorujeme na jaře, takže určitě neotálet a snažit se nainseminovat klisnu v jarních měsících. Některé klisny mohou mít i tiché říje. Pro majitele to znamená, že nepozoruje v tomto období na své klisně žádné vnější změny nebo projevy. Opět je důležité oslovit lékaře a nechat klisnu prohlédnout. Případné nevýrazné říje mohou být příčinou lehkého zánětu dělohy. 

 

Inseminace:

Inseminaci by měla provádět vždy kompetentní osoba, tedy veterinární lékař nebo inseminační technik. Veterinární lékař nebo technik by měl mít k dispozici sonograf. Před inseminací je velmi důležitá preventivní prohlídka klisny lékařem, a to jak zevních pohlavních orgánů, tak i sonograficky vnitřní oblasti. Lékař by měl vyloučit případný nežádoucí problém, zánět, vrozené vady pohlavních orgánů, ať už vnitřních nebo vnějších. 

 

Je-li klisna připravena, říjí, vet. lékař velmi pečlivě sleduje průběh říje a hlavně dozrávající folikul, útvar kulatého tvaru obsahující vajíčko. Jak se říje blíží ke konci tvar a struktura folikulu se mění, hruškovatí a měkne. Po prasknutí folikulu je uvolněno vajíčko do vejcovodu, kde dochází k oplození. Poté oplozené vajíčko sestoupí do dělohy, kde se dále vyvíjí.

 

Vraťme se k asi 6 - 7 dni říje a těsně před ovulací. Inseminace se provádí ideálně těsně před uvolněním vajíčka. Inseminovat můžete buď chlazeným  nebo mraženým semenem. Existuje několik základních pravidel, které je třeba při inseminaci dodržovat. Zde máte některá z nich:

-       Ujistěte se, že se zbytečně nemanipuluje s obsahem. Jedná se o živý materiál a každá změna teploty může značně ovlivnit jeho kvalitu.

-       Dbejte na hygienu. Před  inseminací klisnu omyjte, případně i dezinfekční tinkturou.

-       V případě použití mraženého spermatu  dávky nikdy nerozdělujte! Mražené sperma se uchovává v pipetách a je opravdu důležité  použít doporučené množství, tzn. celou dávku. Počet spermií je v samotné fázi oplození velmi důležitý. Doporučujeme: Nenechte se ovlivnit názory jiných osob a opravdu inseminujte doporučeným množstvím!!!

 

Nainseminovali jsme.... nyní se již budeme těšit na 17 - 18 den po inseminaci a doufat, že se povedlo. Nepodceňujte vyšetření případné březosti. Je možné, že vaše klisna měla dvojitou ovulaci a případná dvojčata, i když to zní velmi hezky, nejsou žádoucí. Bohužel u dvojčat je velmi vysoká úmrtnost, nemluvě o riziku pro klisnu samotnou. V případě, že klisna nezabřezla, již u ní  nastupuje další říje a cyklus se opět opakuje. 

Dle rady pana doktora není nutné spěchat a klisnu po porodu připouštět na první říji. Z jeho zkušeností dochází v tomto období k velmi častému vstřebání embrya. 

 

Dopadla-li inseminace dobře, máme březí klisnu a těšíme se na příchod hříběte ...Po 60. dni březosti  necháme opět  klisnu zkontrolovat veterinářem, zda náhodou zárodek nevstřebala. V případě, že ne a klisna nám vesele přibírá, nijak ji  neomezujeme. V podstatě může vykonávat vše i lehkou práci. Dbáme na kvalitní vyváženou stravu,  samozřejmě vodu a přísun sena nebo trávy. Březost klisny se pohybuje v rozmezí 326 - 338 dní. V případě, že klisna přenáší, nikdy nežádejte svého vet. lékaře o vyvolání porodu. Toto rozhodnutí opravdu nechte na klisně a hříběti. Případné přenášení není pro hříbě a klisnu nebezpečné. 

 

Blížící se porod poznáme zjevně na klisně, kdy v oblasti pánve sestupují viditelně vazy, dále se  nalévá vemínko a může z vemínka odkapávat nažloutlá tekutina tzv. jantárky. Klisnu před porodem určitě hlídáme, je důležité samotný porod  sledovat a v případě komplikací pomoci nebo zavolat vet. lékaře. Po porodu zkontrolujte, zda má hříbě volné nozdry a může samostatně dýchat. Zajistěte hříběti včasné napití kolostra, neboli mleziva  z vemínka klisny. Čím dříve se hříbě napije, tím více do svého těla vpraví protilátky. Střevní stěna hříběte je prostupná protilátkám pouze 48 hodin. Určitě také nepodceňujte ošetření pupečního pahýlu hříběte a důkladně i několikrát po sobě ho vydezinfikujte. Pozornost ale věnujte i klisně. Je zapotřebí pohlídat odchod placenty. V žádném případě za nic netaháme. Neodejde-li placenta samovolně, přivoláme na pomoc vet. lékaře. Rozhodně nepodceňujte kolikové příznaky. Může se jednat o vnitřní krvácení. 

 

CSFHO zajistila pro chovatele fríských koní mražené inseminační dávky prověřených fríských plemenných hřebců. Kompletní nabídku naleznete níže v odkazu : 

http://www.csfho.cz/index.php/pipoutni  V případě zájmu neváhejte a kontaktujte nás. Rádi poradíme při výběru. 

 

Všem účastníkům velmi děkujeme za účast a přejeme zdravá a krásná hříbata.  

 

Výbor CSFHO o.s.

 

mama a hribe 

Aktualizováno Středa, 25 Březen 2015 19:49
 
Tvorba www stranek pro chovatele - Webdesign for breeders and FCI kennels
© 2012 Všechna práva vyhrazena. Tvorba stránek pro chovatele