Vyjímečný trenér p. L.Haanstra školil české fríse !!

V sobotu a neděli 1. – 2. 6. 2013 proběhl v prostorách areálu Ola Ranch v Bezděkově výjimečný seminář zaměřený převážně na lonžováni a práci s koněm na lonži. Nápad zorganizovat seminář na toto téma vznikl již minulý rok po svodu fríských koní v Čeladné. Posuzující holandští komisaři byli velmi potěšeni exteriérem českých a slovenských koní, nicméně měli několik výtek k jejich pohybu. Bohužel nedostatečně kvalitní pohyb výrazně  zhoršil jejich ohodnocení. Proto se zrodil nápad, pozvat někoho kompetentního, kdo pomůže a poradí našim členům jak zlepšit pohyb jejich koní.

CSFHO o.s. se tedy rozhodla oslovit velmi uznávaného holandského trenéra a kapacitu ve svém oboru, pana Lammerta Haanstru, který naše pozvání přijal a 28. května dorazil se svojí manželkou Jet na pražské letiště.

Pan Lammert Haanstra se ke koním dostal zhruba před dvaceti lety. Více se jim ale začal věnovat až po setkání s  mužem jménem David Buurma. David byl úspěšný podnikatel, který hledal někoho, kdo by jeho manželce a dceři pomohl s jejich koňmi. Pan Buurma dal Lammertovi k dispozici koně, se kterým se osobně účastnil mnoha soutěží, kde dosahoval velkých úspěchů. V této době se také Lammert stal úspěšným trenérem ve třech různých asociacích. Krátce nato se stal instruktorem pro Federaci asociací chovu koní (Federation of Horse Associations). Jeho úkolem bylo trénovat ostatní trenéry. Během této doby vybudoval obrovskou síť a jeho jméno se stalo velmi známým a uznávaným ve světě koní. Po několika letech jeho úspěšné práce byl požádán, aby se stal hlavním instruktorem pro Královskou plemennou knihu fríských koní (KFPS), kde působil celých 8 let. Nyní pracuje se svojí ženou Jet ve své vlastní společnosti. Vydali společně již několik knih a DVD, zaměřených právě na správné lonžování koní,  na obecnou práci s koněm a fitness jezdců. Pan Haanstra také velmi úzce spolupracuje s olympijskou drezurní vítězkou, paní Adelinde Cornelissen. Společně dělají semináře po celém světě, zaměřené jak na práci s koněm na lonži, tak na jezdce samotné. Dle slov p. Haanstry “Jezdec může být dobrým jezdcem pouze tehdy, když má pružné tělo, skvělou fyzičku a výborný balanc“. Proto se na svých seminářích, společně s Adelinde, věnují i tréninku samotných jezdců.

Jsme velmi rádi, že pan Haanstra přijal naše pozvání a podělil se s našimi členy o jeho cenné vědomosti a zkušenosti. Semináře se zúčastnilo celkem 16 členů CSFHO spolu s šesti frískými koňmi. Přesto, že seminář obsahoval i teoretickou část, většinu času trávili účastníci v hale, kde se pan Haanstra věnoval individuelně každému koni. První půlku dne s nimi pracoval převážně on sám.

Mnohokrát během semináře kladl účastníkům na srdce, že není možné efektivně lonžovat koně bez správného vybavení. Velký důraz kladl hlavně na použití dostatečně dlouhého biče. Sami účastníci zjistili že je velice důležité  používat dostatečně dlouhý bič, abyste se jím mohli koně při lonžování dotknout. Proto pan Haanstra přivezl z Holandska, společně ještě s dalším vybavením na lonžování, bič pro každého účastníka semináře. Jedním z prvních praktických cvičení byla práce s tímto bičem. Vzhledem k tomu, že i s provázkem měří bič 6 metrů, chvíli trvalo, než si účastníci na práci s ním zvykli. Pan Haanstra je ale skvělý lektor, takže brzy už to všichni zvládali na jedničku.

Nezapomnělo se ani na další důležitou část, a to byly základy gymnastiky na gymnastických míčích, kde si mnozí účastníci na vlastní kůži vyzkoušeli, že udržet správný balanc je těžší, než se na první pohled zdálo.

V sobotu odpoledne pak vyzval pan Haanstra majitele koní, aby s nimi pracovali sami. Jeden po druhém přicházeli do kruhové ohrady, kde s nimi jejich majitelé, pod přísným pohledem instruktora, pracovali. Během soboty bylo lonžování koní samotnými účastníky ještě dost nejisté. Nicméně, pomocí přesné instruktáže pana Haastry udělali všichni během víkendu obrovský pokrok.

Celkově se seminář i přes velkou nepřízeň počasí velmi vydařil a za všechny účastníky panu a paní Haanstrovým moc děkujeme a těšíme se na další setkání.

Zde si můžete přečíst, co o semináři napsali samotní účastníci:Seminář pro nás byl určitě velkým přínosem, bylo vidět že pan Haanstra je profík každým coulem. Hned v pondělí jsme začali, tímto pro nás novým způsobem, lonžování trénovat. Délka lonžovacího biče je pro nás velká změna, ale postupem času si uvědomujeme že je  to obrovská pomoc.

Děkujeme za seminář a těšíme se určitě na další.
                                                                                                                                               M.N.

 

Pěkný večer,

nám se seminář moc líbil, bohužel máme vše pod bahnem a vodou, a tak nelonžujeme - zatím….Seminář byl určitě přínosem, za sebe můžu říci, že jsem se dozvěděl novinky a samozřejmě jsem je  (jak jinak) prodebatoval a přenesl i na ostatní chovatele u nás v klubu :-)))… Seminář byl moc super..

  P.J.

 

Dobrý večer,

i my jsme se rádi zúčastnili, bylo to velice poučné. A to jsme si říkali, co může být na lonžování tak složité a ejhle, je to opravdu umění. Pan Lammert Haanstra měl skvělý osobní přístup a děkujeme, že nám předal nějaké své zkušenosti a dovednosti. A teď je na nás, jak s pomůckami budeme pokračovat my. DVD zkouknuto už několikrát a s kobylkami trénujeme. Musím přiznat, že to byl jeden z nejlepších seminářů, kde jsme se konečně dozvěděli, jak správně a účelně pracovat s koňmi. Hlavně děkuji organizaci za uskutečnění tohoto soustředění. Rádi se další akce zúčastníme.

                                                                                                                                           J.H.

 

Výbor CSFHO

 

p6021509 

Skupinové foto, všichni vesele pozují .-)  Děkujem !!

Aktualizováno Čtvrtek, 27 Červen 2013 16:57
 
Tvorba www stranek pro chovatele - Webdesign for breeders and FCI kennels
© 2012 Všechna práva vyhrazena. Tvorba stránek pro chovatele