Cval jako součást IBOP testu v zápřahu


Cval se během této zkoušky po Fríských koních nikdy nevyžadoval.  Nicméně je to něco, co by KFPS ráda do tohoto testu zařadila. V březnu loňského roku, KFPS společně s kočími a majiteli koní uspořádala závod. Kočí Udo de Haan a Age Okkena, každý se dvěma koňmi, se předvedli členům poroty, inspekčnímu týmu a představeným Rady sportu a Plemenné knihy. Jednalo se o IBOP test v zápřahu, do kterého byl přidán již zmíněný cval. Herman Smit uvedl: „Všichni účastníci byli bez výjímky velmi nadšení. Zkoušku jsme upravili v řadě detailů. Jednotlivé úkoly jsou logicky strukturovány a koně s nimi neměli žádný problém. Fríští koně jsou velmi všestranní a hodí se tedy i do zápřahu. Vzhledem k jejich charakteru je velmi snadné s nimi pracovat.“ Udo de Hann si přivezl dva koně, kteří byli stále ještě v tréninku a ani jeden z koní se ještě nikdy nepředváděl před porotci.  Oba dva byli nicméně připravení a schopní test udělat. Nakonec oba koně provedli veškeré požadované úkoly naprosto dokonale.


Age Okkenama si také přivezl dva koně, kteří zcela jasně neměli se  zápřahem příliš mnoho zkušeností. Pro diváky bylo velmi zajímavé vidět, jak tito mladí koně budou v plném cvalu reagovat. Koně potřebovali se cvalem trošičku pomoci, ale po nějaké době již byly přechody do cvalu vcelku plynulé. Přestože na krátké straně haly to nešlo hned, Age se přesto o cval několikrát pokusil, což je u této zkoušky povoleno.


alt
Je to cval jako takový, co by se mělo posuzovat. Kočí se museli opravdu snažit, aby dostali a udrželi své koně ve cvalu a nepřešli jim zpět do klusu. U koní nebyl ani náznak     pokusu o útěk nebo jakýkoliv projev stresu, což jasně ukazuje na skvělý charakter Fríských koní. Age Okkema prohlásil, že cval nebylo to nejtěžší. Nejobtížnější pro něj bylo přimět  koně, aby natáhli krk. On sám je s výsledky testu velmi spokojen. "Každý by měl být schopen využít své Fríské koně i ve cvalu a to znamená, že i v zápřahu.“


Zdroj: KFPS  http://english.kfps.nl/Nieuws.aspx?NewsId=1498

Aktualizováno Čtvrtek, 18 Duben 2013 17:21
 
Tvorba www stranek pro chovatele - Webdesign for breeders and FCI kennels
© 2012 Všechna práva vyhrazena. Tvorba stránek pro chovatele