Šampion CK hřebců 2013 se stal Norbert 444 Sport

Centrální svod hřebců 2013 

Je již pravidlem, že druhý týden v lednu patří v holandském WTC Expo Leeuwarden fríským hřebcům. V termínu 10.-12.1. 2013 se konal další ročník Centrálního svodu hřebců. Podobně jako loni se těšil velké návštěvnosti milovníků černých perel. Během tří dnů  navštívilo svod přes 15.000 tisíc lidí z 30 zemí celého světa. Pro ty, kteří nemohli osobně akci navštívit, se celý svod i show vysílala on-line. Diváci si mohli vychutnat jak krásu hřebců všech věkových kategorií, tak i úžasnou atmosféru, která po celou dobu panovala.

            Čtvrtek 10.1.2013 patřil výhradně mladým hřebcům. V tento den proběhlo druhé kolo předvýběru. Hřebci se předváděli ve volnosti. Během dne jste mohli vidět celkem 76 koní, z čehož do třetího kola postoupilo již jen 30.

            V pátek od rána probíhaly po celém areálu výstaviště nejrůznější semináře, na kterých jste se mohli například dozvědět, jak koně “zelenáče” připravit do drezurní  úrovně  Grand Prix.

Následovalo několik seminářů, zabývajících se tématikou přípravy koně na svod, posouzení koně, výkonnostní zkoušky IBOP a mnoho dalších. Velmi zajímavý byl i seminář a názorná ukázka toho, jak správně okovat fríského koně tak, aby se na svodu předvedl co nejlépe. Jelikož semináře probíhaly současně ve třech halách a několika sálech, našel určitě každý zájemce své téma. Přednášky trvaly až do odpoledne, kdy po krátké pauze přišlo na řadu třetí, a tedy poslední kolo předvýběru mladých hřebců. Zhruba po hodině bylo rozhodnuto. Do sedmdesátidenního testu bylo nakonec vybráno 20 koní, mezi které se probojoval i mladý hřebec českých chovatelů pana Antonína Cedidla a paní Renaty Koníčkové, hřebec Hearke van Moravia.

            Po ukončení velmi napínavého třetího kola předvýběru, přišla na řadu zhruba tříhodinová večerní show, kde hlavním aktérem byl samozřejmě fríský kůň. K vidění bylo mnoho ukázek zápřahu fríských koní, nechyběla ukázka zápřahu tzv. “Sjees“ (dvoukolový vysoký vozík), klasické dvou-, tří-, a čtyřspřeží, ale také i méně obvyklý styl zápřahu tzv. “Random“ (druh spřežení, ve kterém jsou zapřažení tři koně za sebou). Samozřejmě jste mohli vidět i několik představení fríských koní pod sedlem, a to jak v klasické drezůře, tak i např. v sedlovém tandemu.

Diváky také naprosto uchvátilo spřežení fríských koní ve stylu „Uherské pošty“. Následovalo vyhlášení ankety “Kůň roku 2012“. Vítězem se stal hřebec Tjardo V. V závěru večerní show, ze sedla nádherného fríského hřebce, zazpíval rumunský tenorista Vlad Mirita, a celou show pak ukončila unikátní, a naprosto úchvatná kombinace čtyř hřebců pod sedlem, spolu s dalšími čtyřmi hřebci zapřaženými do klasické Sjees.

            Sobota pak byla vyvrcholením celé události. Patřila plemenným hřebcům zapsaným v královské plemenné knize. Již od rána to byla neuvěřitelná podívaná. Jako první přišli na řadu starší hřebci. V této skupině se představilo celkem 26 koní, mezi nimiž samozřejmě nechyběl ani legendární hřebec Jasper 366 a jeho syn, loňský reservní šampion Beart 411.  Tito dva hřebci nakonec kralovali třídě starších. Beart 411 se stal šampionem a Jasper 366 reservním šampionem starších hřebců. Oba postoupili do celkového finále. Po tomto „souboji titánů“ nastoupili do arény mladší hřebci, v celkovém počtu 35 koní. Mnoho z nich muselo bohužel po několika kolech arénu opustit, jelikož nepostoupili do finále. Pouze osm hřebců se vrátilo zpět na předvadiště a každý z nich předvedl jedno kolo v klusu. Vítězi tohoto napínavého souboje mladších hřebců se stali Norbert 444 a Tsjalle 454.  Plemenný hřebec Norbert 444 se stal šamponem mladších hřebců a pl. hřebec Tsjalle 454 pak reservním šampionem. Nakonec se tito čtyři hřebci postavili proti sobě ve velkém finále o titul celkového šampiona “Svodu hřebců 2013“. Všichni čtyři předvedli neuvěřitelné výkony. Stejně jako minulý rok se Norbert 444   každým kolem zlepšoval a zdálo se, že to nejlepší si nechal na finální kolo, ve kterém všechny naprosto ohromil svým výkonem. Po právu  tak Norbert 444 obhájil své vítězství z loňského ročníku a stal se šampionem „Svodu hřebců 2013“ !!!!   Plemenný hřebec Tsjalle 454 se stal reservním šampionem “Svodu hřebců 2013“. Nutno podotknout, že Tsjalle 454 byl ve skvělé formě a Norbertovi nedal vítězství bez boje.

Centrální svod hřebců opět nezklamal. Výborná atmosféra, krásní koně, a i ta trocha potřebného adrenalinu potěšila nejedno srdce! Již nyní se těšíme na další ročník ……Všem šampionům velké gratulace!! 

 

          Šampion HK 2013 Norbert 444
          Res. šampion HK 2013 Tsjalle 454

             Šampion starších hřebců Beart 411
             Res. šampion starších hřebců Jasper 366

             Šampion mladých hřebců Norbert 444
             Res. šampion mladých hřebců Tsjalle 454

 

Zde naleznete kompletní přehled ve všech jednotlivých skupinách, a všechny postupující hřebce z předvýběru.

 

alt

 

Šampion Norbert 444  a  Reservní šampion Tsjalle 454. Gratulujeme !!!!!

Aktualizováno Středa, 23 Leden 2013 11:25
 
Tvorba www stranek pro chovatele - Webdesign for breeders and FCI kennels
© 2012 Všechna práva vyhrazena. Tvorba stránek pro chovatele